Bakopa drobnolistna – moc dla umysłu

W ostatnim czasie można zauważyć znaczny wzrost zainteresowania ziołami wykorzystywanymi w medycynie Wschodu. Jednym z ziół, które cieszy się rosnącym zainteresowaniem, jest Bacopa monnieri, znana także jako bakopa drobnolistna. Dotychczas lokalnie nazywana Brahmi, a także Jalanimba. Nazwa ta wywodzi się od słowa “Brahma”, co oznacza “stwórcę” – mitycznego twórcy panteonu hinduskiego. Pierwsze wzmianki o bakopie drobnolistnej znajdują się w traktatach ajurwedyjskich, gdzie zalecano ją w przypadkach niepokoju oraz problemów z koncentracją.

Bakopa drobnolistna – występowanie

Bacopa monnieri to niewielka, pełzająca, wieloletnia roślina charakteryzująca się licznymi rozgałęzieniami, oraz kwiatami o białym kolorze. Naturalnie występuje w obszarach takich jak Indie, Nepal, czy Sri Lanka, Chiny, Tajwan, Pakistan, Wietnam, a także na Florydzie, Hawajach i południowych stanach Ameryki Północnej. Rośnie głównie na obszarach tropikalnych, podmokłych, wilgotnych, bagiennych oraz w pobliżu cieków wodnych, a także na obszarach piaszczystych. Dodatkowo uprawiana jest w celach terapeutycznych.

Bacopa monnieri – działanie

Działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne

Bakopa drobnolistna znajduje zastosowanie w leczeniu stanów niepokoju i depresji. Potwierdzenie skuteczności tej rośliny pochodzi z badań przeprowadzonych na zwierzętach. Eksperymenty na szczurach, którym podawano doustnie wyciąg z tej rośliny, wykazały działanie przeciwlękowe. Co istotne, podawany ekstrakt nie wywoływał amnezji, charakteryzującej syntetyczne związki, a jednocześnie wpływał korzystnie na poprawę funkcji pamięci. Badania dotyczące efektu przeciwdepresyjnego ekstraktu z Bacopa monnieri wykazały porównywalne działanie  w testach przeprowadzonych na gryzoniach.

Wpływ na zdolność uczenia się i zapamiętywania

Dostępne informacje wskazują, że bakozydy A i B, obecne w bakopie drobnolistnej, przyczyniają się do poprawy funkcjonowania układu nerwowego. Te substancje wzmacniają połączenia między neuronami, przywracają aktywność receptorów w synapsach i umożliwiają właściwe przesyłanie impulsów nerwowych. Badania przeprowadzone na szczurach wykazały, że po 4 i 6 tygodniach stosowania ekstraktu z bakopy, zwierzęta te wykazywały nowe rozgałęzienia neuronów. Inne badania na szczurach, które otrzymywały doustnie wyciąg z bakopy wskazywały na poprawę pamięci i zdolności uczenia się poprzez wpływ na regulację ekspresji enzymu hydroksylazy tryptofanu.

Bakopa drobnolistna – suplement

Ekstrakt z ziela bakopy drobnolistnej jest również jednym ze składników preparatu premium Supra3 Koncentracja-Pamięć. W połączeniu min. z ekstraktem z soplówki jeżowatej (Hericium erinaceus), ekstraktem z owocników reishi (Ganoderma lucidum) oraz ekstraktem z korzenia ashwagandhy (Withania somnifera):

  • przyczynia się do optymalnej aktywności umysłowej i poznawczej,
  • pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem,
  • wspomaga funkcje intelektualne, zdolność uczenia się i koncentrację,
  • wspomaga uczenie się, pamięć i zapamiętywanie,
  • przyczynia się do poprawy pamięci krótko – i długotrwałej
  • pomaga utrzymać równowagę psychiczną,
  • wspomaga centralny układ nerwowy.

Podsumowanie

Podsumowując, Bacopa monnieri, znana także jako bakopa drobnolistna, to zioło wykorzystywane w Ajurwedzie, konkretnie w celu poprawy funkcji poznawczych. Ponadto eksperymenty na zwierzętach potwierdziły, że bakopa wykazuje działanie przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, przeciwpadaczkowe, a także posiada właściwości rozkurczające na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych i oskrzeli, przeciwpowalne, przeciwrzodowe i antyoksydacyjne. Dotychczasowe wyniki badań sugerują, że bakopa monnieri może poprawiać pamięć, zdolności uczenia się i koncentrację. W dawkach terapeutycznych roślina jest dobrze tolerowana, nie wywołuje działań niepożądanych, a interakcje z innymi lekami są rzadkie.

Add to cart